Генеральний директор за сумісництвом: особливості оформлення

9

Чи можливо таке, що генеральний директор за сумісництвом буде мати ще одну посаду? А якщо можливо, то які особливості для подібних випадків? Хто дає дозвіл на сумісництво? Які документи потрібно оформити? Ці і багато інші питання будуть висвітлені далі.

Загальні поняття

Відповідно до Трудового кодексу, кожний працівник має право працювати у кількох роботодавців. При цьому одна з робіт вважається головною, а друга – додатковим, тобто за сумісництвом. Виходить, що у такого працівника буде мінімум кілька трудових угод. Кількість додаткових місць роботи закон не обмежує, зате огранивается час підробітків: не більше 16 годин на тиждень.

Сумісництво буває:

  • внутрішнє: працівник трудиться у одного і того ж керівника на кількох посадах;
  • зовнішнє: працівник працює у різних роботодавців.

Багато плутають сумісництво і суміщення. Перше ми розібрали. Під суміщенням ж розуміють додаткову трудову діяльність у одного роботодавця, крім основної роботи. І якщо сумісництво передбачає кілька годин в день для роботи, то суміщення виконується паралельно з основною функцією. Тепер з’ясуємо, чи може генеральний директор працювати за сумісництвом?

Можна директору суміщати посади?

Керівник компанії, чия посада може називатися по-різному (генеральний директор, директор, президент тощо), має особливий статус, якщо порівнювати його з іншими співробітниками. Тому слушним буде питання: “чи Може генеральний директор працювати за сумісництвом?”.

Трудовий кодекс регулює роботу керівників окремою главою. Серед інших статей є і ст. 276, яка коментує можливість суміщати посади директора.

Найголовніше обмеження – це зовнішнє сумісництво. Тобто директор компанії не може обіймати будь-яку посаду в іншій компанії, якщо для цього немає спеціального дозволу, яке може бути надано:

  • уповноваженим органом;
  • власником майна організації;
  • уповноваженою особою, яка представляє власника.

Таке обмеження спрямоване на захист прав організації, так як власник компанії повинен бути впевнений, що призначений ним генеральний директор своїми діями не принесе шкоди самій компанії і не знизить ефективність її роботи.

Внутрішнє суміщення

Що стосується внутрішнього сумісництва, то в даному випадку трудове законодавство ніяких обмежень не встановлює. Винятком є знаходження гендиректора у складі контрольно-наглядових органів. Мета даної заборони ясна – подібний орган повинен бути незалежним у своїх рішеннях. Зате директорові можна перебувати в наглядовій раді або раді директорів, оскільки цей орган займається лише загальним керівництвом компанією і функцію контролю не виконує.

Важливо пам’ятати, що вище зазначені обмеження справедливі лише тоді, коли керівник не є єдиним засновником компанії.

Дозвіл на роботу

Законодавчо не регламентований факт того, що необхідно дозвіл на призначення генерального директора за сумісництвом. Більш правильним буде закріплення такого порядку в трудовому договорі директора.

Власники організацій можуть не тільки забороняти суміщати посади, але і прописувати ця заборона в статутних документах. Для того щоб запобігти порушення, можна передбачити дисциплінарні стягнення за порушення правил статуту, в тому числі і звільнення.

Деякі випадки в статутних документах дозволяють сумісництво в органах правління сторонньої компанії, якщо такий факт не порушує інтересів компанії.

Варто згадати, що деякі організаційно-правові форми передбачають прямі обмеження на совместительскую діяльність:

  • Муніципальні унітарні підприємства забороняють директору займатися іншою оплачуваною діяльністю, в тому числі й сумісництвом. Виняток – наукова, творча і педагогічна діяльність.
  • Акціонерні товариства дозволяють раді директорів видавати дозвіл на совместительскую діяльність гендиректора.
  • Отже, чи може генеральний директор працювати за сумісництвом? Так, якщо виконуються умови статті 276 Трудового кодексу.

    Оформлення

    Оформити гендиректора за сумісництвом не складе праці. Це класична процедура, яка ґрунтується на правилах, прописаних у главі 44 ТК РФ.

    Стаття 283 наказує певний перелік документів, який збирається генеральним директором за сумісництвом. Оформлення передбачає надання:

    • паспорти РФ;
    • документа, який підтверджує наявність освіти;
    • довідки, де зазначаються умови праці та характер роботи на основній посаді.

    Як видно з переліку документів, серед них немає довідки, яка підтвердить, що претендент займає посаду гендиректора. При цьому роботодавець зобов’язаний пам’ятати, що він не має права вимагати від претендента сторонніх документів при прийомі, які не передбачені законом. Значить, велика ймовірність прийняти на роботу за сумісництвом гендиректора, у якого немає на це дозволу.

    Щоб уникнути казусів, можна коректно в усній формі попросити надати довідку з основної роботи про займану посаду. Але відсутність її не повинно бути підставою для відмови при прийомі на роботу генерального директора за сумісництвом.

    Укладення договору

    Трудовий договір (бланк буде представлений далі) за сумісництвом, в принципі, нічим не відрізняється від стандартного документа, підписаного з основним співробітником. Єдина умова, яку обов’язково повинно дотримуватися, – зазначення, що робота виконується за сумісництвом.

    Крім цього, угода повинна включати в себе режим роботи та відпочинку відповідно до ст. 284 ТК РФ. Наприклад:

    • у дні сумісництва громадянин не має права працювати на додатковій роботі більше чотирьох годин;
    • якщо у сумісника на основній роботі вільний день, він може цілком присвятити його додаткового заробітку.

    Трудовий договір може бути укладений як на конкретний термін, так і на невизначений час.

    Видання наказу про прийняття на роботу також вважається обов’язковою умовою. В документі необхідно вказати, що робота виконується за сумісництвом.

    Далі представлений договір з генеральним директором за сумісництвом – зразок документа (див. фото нижче).

    Заповнення трудової

    Серед всіх необхідних документів, які оформляються при влаштуванні за сумісництвом, трудова книжка не позначена. Отже, це індивідуальне бажання кожного громадянина – ставити отмету в даний документ чи ні. При цьому запис у трудову все одно вноситься уповноваженим працівником за основним місцем роботи. Тому генеральному директорові за сумісництвом не тільки не зобов’язані робити запис, але і не мають права.

    Якщо все-таки громадянин бажає внести запис про сумісництво, необхідно виконати ряд умов:

    • позначити відповідне бажання про внесення запису;
    • підтвердити наявність додаткового офіційного заробітку (наприклад, копією наказу про пристрій на роботу).

    Запис у трудовій за сумісництвом генеральному директорові вносять за основним місцем роботи на підставі всіх поданих документів.

    Переклад

    В деяких випадках працівник може працювати в одному з філій великого підприємства. І якщо з’явилася необхідність призначити даного співробітника головним директором за сумісництвом в одній з філій, можна зробити це шляхом перекладу. Для цього потрібно:

  • Отримати письмову згоду працівника про переведення та призначення на відповідну посаду.
  • Видати спеціальний наказ про «рух» співробітників.
  • Укласти трудову угоду.
  • Внести запис в трудову книжку.
  • Отже, чи може генеральний директор працювати за сумісництвом? Може. Причому це може бути як зовнішнє, так і внутрішнє сумісництво, якщо даний факт не суперечить трудовому законодавству. А саме: враховує умови і застереження статті 276 ТК РФ, а також інші норми закону, що передбачають необхідність отримання схвалення на сумісництво, що обмежують характер роботи.

    Comments are closed.