Стаття 285 КК РФ. Зловживання посадовими повноваженнями. Склад злочину, судова практика, термін давності
Використання співробітниками державних структур та органів місцевої влади свого службового становища, що призвело до істотного ущемлення інтересів та прав суспільства і держави, організацій, громадян, карається за КК РФ. Зловживання посадовими повноваженнями – посягання на нормальну роботу органів влади, муніципальних і держпідприємств.
Покарання
За зловживання посадовими повноваженнями, досконале з корисливої або іншої особистої зацікавленості, що спричинило зазначені вище наслідки, ставиться:
Обтяжуючі ознаки
Зловживання посадовими повноваженнями громадянином, що займає посаду у федеральній і регіональній структурі влади, а також головою територіального органу карається:
До останніх двох санкцій додатково може звинувачують заборона на перебування на посадах або ведення діяльності певного типу протягом 3 років. Якщо зловживання посадовими повноваженнями спричинило тяжкі наслідки, винним загрожує до 10 років в’язниці. Додатково також може звинувачують заборона, зазначений вище (на той же період).
Суб’єкт злочину
Ст. 285 КК РФ поширюється на громадян, тимчасово, на постійно або за спеціальним правомочності реалізують функції представників влади, які виконують адміністративно-господарські або організаційні і розпорядчі завдання в державних органах, структурах місцевого самоврядування, муніципальних або держустановах, госкорпорациях, держпідприємствах, унітарних в тому числі, в АКЦІОНЕРНОГО товариства, контрольний пакет цінних паперів в яких належить державі, регіонах або МО. Норма діє також стосовно службовців ЗС, інших військових підрозділів країни.
Під співробітниками федеральних, регіональних органів слід розуміти службовців, які займають посади, закріплені Конституцією і статутами суб’єктів РФ для безпосереднього виконання повноважень держструктур. Муніципальні і державні службовці притягуються до відповідальності у спеціально передбачених законом випадках. За загальними правилами, вони не відносяться до категорії посадових осіб у контексті ст. 285. Для поставлення їм покарання повинні бути відповідні обставини.
Пояснення
Ст. 285 КК РФ в новій редакції закріплює відповідальність за діяння, що містить три обов’язкові ознаки:
Розглянемо кожен з них.
Використання службового статусу
Зловживання посадовими повноваженнями передбачає вчинення дій, які хоч і безпосередньо пов’язані з реалізацією працівником його обов’язків і прав, але не викликані необхідністю. Такі поведінкові акти суперечать як загальним вимогам та завданням, що здійснюються державним апаратом і структурами місцевого самоврядування, так і цілям, для яких громадянин отримав відповідні правомочності.
Стаття 285 КК РФ поширюється на випадки вчинення з корисливої або іншої особистої зацікавленості дій за відсутності підстав і обов’язкових умов для цього. Наприклад, проводиться прийом на роботу громадян, які фактично не виконують трудові обов’язки, видається посвідчення людям, які не склали іспит, звільнення начальниками (командирами) своїх підлеглих від виконання ними їх обов’язків з напрямком для облаштування приватного володіння службовця або роботи в комерційних організаціях.
Додатково
Стаття 285 КК РФ діє також у випадках умисного невиконання працівником його обов’язків. При цьому відповідальність настає, якщо така бездіяльність було вчинено з корисливих мотивів або іншої особистої зацікавленості, об’єктивним чином не узгоджувалося з завданнями, для реалізації яких громадянин отримав свій статус, і спричинило порушення інтересів і прав держави, організацій, суспільства, окремих громадян.
Під розглянуту норму підпадає також протекціонізм. Під ним слід розуміти незаконне сприяння в працевлаштуванні або просування по службі, заохочення працівника, а також інше заступництво, вчинене з корисливих мотивів або іншої особистої зацікавленості.
Ст. 285 КК РФ: виправдувальний вирок
Якщо діяння, покарання за яке закріплює розглянута норма, відбувається службовцям для усунення небезпеки, що безпосередньо загрожує інтересам і правам громадянина, суспільства, держави, і вона не може ліквідуватися іншими способами, то така поведінка не розглядається як кримінальне діяння. При цьому не повинен бути перевищений межа крайньої необхідності.
Не можуть розглядатися як злочинні діяння особи, пов’язані з реалізацією ними посадових повноважень, що спричинили шкоду охоронюваним інтересам суспільства і держави, організацій і громадян, якщо вони здійснювалися на виконання наказу або розпорядження, що є для нього обов’язковим. Відповідне положення закріплено в ст. 42 Кодексу.
Особливі випадки
Якщо громадянин робить навмисне злочин, передбачений 285 або статтею 286, на виконання наказу/розпорядження, що є для нього завідомо незаконним, він несе відповідальність за загальними правилами. Дії начальника, яким було видано акт, розцінюються як підбурювання до посягання або його організацію. Такі дії кваліфікуються за відповідною нормою Особливої частини Кодексу з посиланням на статтю 33 (ч. 3 або 4). Службовець, який видав завідомо незаконне розпорядження (наказ) підлеглому, не осознававшему протиправність акта і здійснив його, притягується до відповідальності в якості виконавця.
Якщо ж для досягнення неправомірного результату громадянин використовує службове становище, а які-небудь зв’язки, авторитет займаної ним посади та ін., то на нього не поширюються положення ст. 285 КК РФ. Склад злочину коментованої норми відсутня.
Наслідки
Вироки за ст. 285 КК РФ виносяться при встановленні факту заподіяння шкоди інтересам і правам громадян, держави, суспільства, організацій. Йдеться, зокрема, про юридичних можливостей, гарантованих Конституцією і федеральним законодавством. Приміром, діями службовця може бути порушене право на повагу до гідності та честі людини, недоторканність житла, приватного життя, таємницю листування, телеграфних, поштових повідомлень, телефонних переговорів, на судову захист, на компенсацію шкоди, заподіяної діянням, доступ до правосуддя і так далі.
Порушенням законних інтересів організацій і громадян у результаті неправомірного використання службового статусу вважається створення перешкод у задоволенні потреб, які не суперечать нормам права і моралі. Наприклад, дії, що блокують можливість вибору на власний розсуд для організації співпраці, вчинені працівником держоргану, підпадають під комментируемую норму. Судова практика за ст. 285 КК РФ вказує на необхідність обліку ступеня негативного впливу протиправної поведінки на нормальну роботу підприємств, розмір і характер матеріальної шкоди, понесеного ним, кількість потерпілих громадян, а також тяжкість завданої їм майнової, моральної, фізичної шкоди.
Мотиви
З суб’єктивної сторони діяння характеризується умисною виною в формі. Умисел може бути як прямим, так і прямим. Обов’язковим елементом суб’єктивної сторони виступає мотив. Їм є корислива або інша особиста зацікавленість. Під першою слід розуміти прагнення службовця шляхом вчинення протиправних дій витягти для себе чи інших осіб майнову вигоду. При цьому вона не пов’язана з безоплатним незаконним обігом матеріальних цінностей на свою користь або інших громадян.
Під комментируемую норму підпадають дії, спрямовані, наприклад, на протиправне отримання пільг, позики, звільнення від витрат, повернення майна, оплати послуг, погашення заборгованості та ін Інша особиста зацікавленість проявляється у прагненні службовця витягти немайнову вигоду. Вона обумовлюється такими спонуканнями, як родинність, кар’єризм, бажання прикрасити реальний стан справ, отримати взаємне надання послуг, заручитися чиєюсь підтримкою при вирішенні якої-небудь проблеми, приховати некомпетентність і так далі.
Нюанс
На відміну від розкрадання майна, що належить іншим особам, з використанням посадових повноважень, зловживання ними з корисливих мотивів утворюють такі дії службовця, які або не пов’язані з вилученням матеріальних цінностей (наприклад, отримання вигоди від експлуатації речі не за призначенням), або пов’язані з оплатним/їх тимчасовим вилученням. Якщо діяння виразилося у фактичному користуванні об’єкта на користь винного, то воно повністю охоплюється частиною 3 ст. 160 або ч. 3 ст. 159 і додатково по розглянутій нормі не кваліфікується. У разі коли службовець, використовуючи своє становище, крім розкрадання, вчиняє інші протиправні дії, які пов’язані зі зловживанням повноваженнями з корисливих мотивів або іншої особистої зацікавленості, його поведінка підпадає під відповідні положення Кодексу в сукупності.
Кваліфікуючі ознаки
У частині другій розглядуваної норми передбачено покарання за зловживання повноваженнями особою, яка має особливий статус. Зокрема, до відповідальності залучаються співробітники федерального або регіонального держоргану, а також голови територіальних структур самоврядування. В якості особливо кваліфікуючої ознаки, передбаченого у частині третій норми, виступають тяжкі наслідки вчиненого діяння.
В чому вони виражаються? Дії особи, злоупотребившего посадовим становищем, можуть, наприклад, привести до великих аварій, тривалих простоїв транспорту/виробничого процесу, виникнення великої майнової шкоди, заподіяння смерті з необережності, замах до самогубства або суїциду потерпілого і так далі.
Важливий момент
У процесі розгляду справ щодо злочинів, які підпадають під ст. 285, необхідно встановлювати, які нормативно-правові документи та інші акти встановлюють обов’язки та права особи, яка притягається до відповідальності. При цьому в постанові вказуються юридичні можливості, які були використані неправомірно, з посиланням на конкретну частина коментованої норми.
Висновок
Небезпека зловживання посадовим становищем полягає головним чином у тому, що протиправні дії уповноважених осіб дискредитують діяльність органів влади в очах народу. Незаконне поводження підриває авторитет структур, порушує нормальне їх функціонування. Крім цього, завдають істотної шкоди інтересам громадян і організацій.
Законодавство встановлює строк давності за ст. 285 КК РФ. Діяння, відповідальність за які закріплюється у першій частині норми, що належать до посягань середньої тяжкості. Для них термін давності 6 років. Діяння, покарання за які встановлюють 2 і 3 частини, вважаються тяжкими. Притягнути винних до відповідальності за них можна протягом 10 років. У 2013 р. була оголошена амністія. Ст. 285 КК РФ була включена в перелік норм, за якими винні були звільнені.
Варто сказати, що в даний час на всіх рівнях влади посилився контроль за діяльністю службовців. Однак якщо у федеральних і регіональних органах вжиті заходи дають ефект, то в муніципалітетах ситуація залишається вкрай складною. Це обумовлено тим, що законодавство поділяє сферу влади на два напрямки: державне і місцеве. В останньому випадку нормативні акти хоч і приймаються у виконання федеральних законів, але істотно адаптуються під конкретну адміністративно-територіальну одиницю. В результаті безпосереднє вирішення питань, що стосуються посилення контролю на місцях, залежить від муніципальної влади.
Тим не менш на рівні ряду МО ведеться активна робота з виявлення осіб, які зловживають своїм посадовим становищем. Безумовно, ця сфера вимагає особливого підходу. Для кожного муніципалітету повинні бути розроблені конкретні заходи, що враховують специфіку місцевості, розгалуженість адміністративного апарату, а також інші фактори, що заслуговують уваги.