Товарний чек на послуги — особливості, вимоги та зразок

143

Застосування товарного чека на послуги викликає у підприємців чимало запитань. Доречно його видавати чи так не годиться? Повинен додаватися до нього касовий чек чи ні? На форумах обговорюється думка, що сам термін «товарний» чек вказує, що його можна виписувати на послуги. А бухгалтери запитують, як їм враховувати даний вид документів. У цій статті ми розставимо всі крапки над «і».

Доречна видача товарного чеку при наданні послуг?

При продажу товарів або наданні послуг необхідно оформляти такі документи як бланк суворої звітності і касовий чек. Товарний чек на послуги є додатковим способом підтвердити здійснену оплату.

Це документ бухгалтерської звітності, що має законодавчо підтверджені реквізити. По суті, він являє собою «розшифровку» касового чека. Незважаючи на те, що в назві даного чека присутнє слово «товарний», його видача при підтвердженні надання послуг допустима.

Однак початківці індивідуальні підприємці часто задаються питанням: «Коли доречно виписувати товарний чек на послуги?». У законодавстві існує цілком певний відповідь на це — його видають на вимогу набувача товару або послуги. Також індивідуальний підприємець має право вручати його кожному зі своїх клієнтів за бажанням.

Цей бланк потрібен, щоб підтвердити здійснену оплату за надану послугу. А бухгалтерський акт необхідний для підзвітних осіб. Товарний чек служить підставою для списання фінансових коштів при авансовому розрахунку. А також в цьому бланку міститься інформація про наданої клієнту послугу, якої не є в касовому чеку.

Законодавча підстава

Згадка про обов’язок надавати товарний чек на послуги на вимогу покупця або клієнта міститься в 2-й статті закону 54. У ньому пояснюється, що в даному документі необхідно вказувати реквізити, які є критерієм дійсності даної форми.

Крім цього, інформацію під товарним чеком як бухгалтерського документа можна знайти у 55-му Постанові Уряду. 11-й пункт цієї постанови повідомляє, що саме в цьому акті має бути письмово відображена інформація про недоліки послуги або товару, якщо вони є. А в 20-му пункті роз’яснено, що товарний чек вважається підставою для підтвердження факту підписання договору між клієнтом і підприємцем. Крім того, потрібно звернути увагу на інформацію, що міститься в таких пунктах цієї постанови, як 46, 51, 60, 69, 80, 101, 111, 117, 124.

Зразок товарного чека на послуги представлений нижче.

У Федеральному законі під номером 2300-1 повідомлено про те, що якщо споживач поскаржиться на товар або послугу за неналежне якість, то його вимога буде розглянуто у разі пред’явлення товарного або касового чека.

У цивільному законодавстві теж є згадка про це бухгалтерському документі. Наприклад, у статті 493 вказується, що договір про купівлю-продаж буде офіційно визнаний оформленим і який набрав чинності в той момент, коли покупець прийме від продавця товарний або касовий бланк.

Що повинен містити бланк товарного чека на послуги?

Законодавство не містить інформації про те, в якій саме формі повинен виписуватися товарний чек. Однак нормативно-правові акти передбачають обов’язкові реквізити, які повинні бути зазначені в документі. У Федеральному законі перераховано, що необхідно вказати в товарному чеку на послуги (зразок заповнення допоможе в цьому):

  • назва акта;
  • номер товарного чека;
  • час, дата видачі;
  • назва організації-продавця і її ІПН;
  • назва послуги або товару;
  • кількість відпущеного товару або зроблених послуг;
  • вартість послуги чи товару;
  • особиста підпис підприємця.

Законодавцем не встановлено правило, за яким є обов’язковим скріплення цього акта печаткою, що належить організації або індивідуальному підприємцю. Тому його відсутність не є підставою визнавати такий чек недійсним.

Як оформляється?

Підприємець може самостійно виготовити товарний чек на надання або замовити його в друкарні. Крім цього, готові форми можна знайти в продажу. Якщо бланк робиться на замовлення, то в підготовці його форми можна врахувати конкретні особливості даного бізнесу і специфіку надання послуг.

Заповнити бланк товарного чека на послуги не складно. Форми необхідно разліновивать під кожну з граф окремо. Підприємець, який оформлює бланк, розбірливо і акуратно повинен вписати інформацію по наданій послузі — її назва, кількість, а також підсумкову суму. Виправлень у товарному чеку бути не повинно.

Коли бланк не вміщує всю інформацію

У тих випадках, коли простору на одному чеку недостатньо, щоб повністю вказати необхідну інформацію, підприємець може вдатися до одного з нижченаведених способів:

  • Заповнити 2 бланка, але на другому з них вказати, що він є продовженням першого. Підсумкову суму в даному випадку потрібно вписувати тільки в останній бланк.
  • Оформлювати бланки для неоднакових груп послуг. Підсумкову суму у цьому випадку необхідно вказувати по кожній з цих груп окремо.

Використовувати печатку при оформленні товарного чека на послугу обов’язковим не є.

Поради

Дана форма має серйозне значення в бізнес-процесах. Як правило, підприємці не представляють тих небезпек, які таїть у собі безконтрольна видача підручним цієї офіційної папери. Вони вручають порожні бланки товарних чеків зі своїм підписом і печаткою підприємства. І на основі цих документів списуються значимі суми грошей без якого-небудь реального підстави. А потім претензії пред’являються індивідуального підприємця чи організації. При цьому судова практика приймає сторону клієнтів.

З цієї ситуації є зручний вихід. Кожен з бланків варто пронумерувати, а продавців — зобов’язати робити копії при кожній їх видачі. Сам підприємець записує кожний факт видачі товарного чека в спеціальну книгу обліку. Цей метод дозволяє застрахувати індивідуального підприємця від нелегальної видачі споживачеві.

Товарний чек на послуги таксі також може бути наданий.

У водія легкового транспорту при здійсненні грошових розрахунків готівкою за надану послугу є обов’язок у загальновстановленому порядку видати пасажирам в кінці поїздки або касовий чек, надрукований ККМ, або квитанцію (бланк суворої звітності), в якій містяться певні реквізити.

Законом встановлено обов’язок підприємств застосування контрольно-касової техніки в готівкових грошових розрахунків і (або) розрахунки платіжними картками при продажу товарів, виконанні робіт або наданні послуг.

У квитанції повинні міститися наступні реквізити:

  • найменування, серія та номер квитанції на оплату таксі;
  • найменування фрахтувальника;
  • дата видачі квитанції на оплату таксі;
  • вартість користування;
  • ПІБ та підпис особи, яка уповноважена на проведення розрахунків.

Неправильне оформлення

Ще одна проблема — неправильне їх оформлення. Це пов’язано з тим, що для даного бланка не існує суворої форми. Однак обов’язкові реквізити в законодавстві перераховані, і ця вимога не варто ігнорувати. Інакше видає бланк організації (індивідуального підприємця) можуть виникнути проблемні ситуації з клієнтами або контрагентами. Вирішити цю проблему можна за допомогою навчання працівників правилам оформлення бланка, а також регулярного контролю їх дій, пов’язаних з ним.

Чи зобов’язаний підприємець мати ККТ?

Використання контрольно-касового апарата є обов’язком організацій і індивідуальних підприємців. Однак у законі є й винятки з цього правила. Вони, насамперед, стосуються тих, хто веде бізнес на ЕНВД і ПСН, а також підприємців, які реалізують певні товари або надають певні послуги.

Можна виписувати товарний чек на послуги? Не тільки можна, але і потрібно.

Також законодавство дозволяє виписувати товарний чек без касового. Однак у цьому випадку підприємець повинен дуже уважно підійти до розробки власної форми документа, і, насамперед, у частині, де вказується інформація за послугу та її вартості.

Правила

Так, якщо індивідуальний підприємець не використовує контрольно-касовий апарат, то йому необхідно дотримуватися нижченаведених правил:

  • Його товарний чек буде основою для підтвердження проведеної оплати лише за умови, що в ньому є реквізити.
  • У бланку повинні бути чітко прописані найменування послуги і те, в якій кількості вона надана.
  • Підсумкову суму необхідно вказувати в окремій графі, причому рекомендовано вказувати її як цифрами, так і прописом.
  • Обов’язково потрібно перекреслити всі залишилися порожніми рядка, це виключить можливість незаконного вписування неправдивих даних про послуги і товари.
  • Бланк необхідно оформляти у двох примірниках, один з яких треба віддати покупцеві, другий — продавцеві.
  • Якщо покупець зажадав товарний чек на послугу, а організація або підприємець його не надали, то відповідальність за це правопорушення буде врегульована за змістом статті 14 Кпап РФ. Це може бути або попередження, або штраф до 2 тисяч рублів — якщо мова йде про ІП, і до 40 тисяч — якщо мова йде про організації.

    Ми розглянули, можна видати товарний чек на послуги.

    Comments are closed.