Чи може опікун розпоряджатися майном опікуваного (дитини, недієздатної особи)? Закон, думки фахівців

Майнові питання в Росії цікавлять кожного громадянина. Особливо якщо мова йде про опікунство. Чи може опікун розпоряджатися майном опікуваного? Що говорить закон з цього приводу? І якщо такий шанс є, то як він буде реалізовуватися? Щоб знайти відповіді на дані питання, доведеться гарненько вивчити поточні закони Російської Федерації. Насправді все набагато важче, ніж здається.

Поняття

Чи має право опікун розпоряджатися майном опікуваного? Для початку необхідно зрозуміти, про кого йдеться мова.

Кого називають опікунами? Це громадяни, яким доручено догляд і виховання за деякими категоріями населення. Опікуни доглядають за малолітніми дітьми (до 14 років), недієздатними, душевнохворими і слабоумными. Це представники громадян, які потребують опіки.

Варто звернути увагу на те, що юридично значущі угоди будуть відбуватися за допомогою опікунів. Ці громадяни представляють інтереси своїх підопічних. Можна сказати, що вони є представниками недієздатних.

Підпорядкування

Але чи може опікун розпоряджатися майном опікуваного? Щоб повною мірою відповісти на це питання, потрібно зрозуміти, кому підзвітні дані громадяни. Адже опікунство регулюється в Росії державою!

Опікуни підзвітні органам опіки і піклування. Саме з цією службою доведеться контактувати законним представникам недієздатних. В іншому випадку здійснювати юридично значимі операції буде проблематично, а точніше, неможливо. Це цілком нормальне явище.

Право на розпорядження

Чи може опікун розпоряджатися майном опікуваного дитини? Взагалі, так. Адже фактично довірена особа представляє інтереси свого підопічного в тій чи іншій мірі. Крім того, опікуни вчиняють юридичні дії на користь недієздатних.

Тим не менш, це зовсім не означає, що власність підопічних буде належати опікунам. Насправді все важче, ніж здається. Чи може опікун розпоряджатися майном опікуваного? Так, але тільки в інтересах свого підопічного. І не більше того. На свій розсуд здійснювати операції з власністю недієздатного, взяту під опіку, заборонено.

Додатковий дозвіл

Особливо важливим моментом є те, що юридичні операції вимагають дозволу від органів опіки. Фактично опікун не зможе провести операцію з майном свого підопічного до тих пір, поки уповноважений орган не схвалить процес.

Це означає, що опікун насправді не може розпоряджатися власністю особи, взятої під опіку. Точніше, майно дозволяють задіяти в інтересах недієздатного і тільки з дозволу органів опіки та піклування. Самовільно розпоряджатися власністю опікуну заборонено. Це прописано в Цивільному кодексі РФ (стаття 37).

Звітність

Чи може опікун розпоряджатися майном опікуваного? У згаданій статті вказується, що дана група осіб повинна розпоряджатися власністю опікуваного в його ж інтересах. У владу законного представника також потрапляють гроші недієздатного.

При цьому доведеться врахувати, що всі угоди повинні здійснюватися виключно в інтересах дитини або повнолітньої недієздатної. І як вже було сказано раніше, тільки після отримання дозволу від опіки.

Про всіх витратах коштів підопічного необхідно звітувати в обов’язковому порядку. При цьому гроші спочатку повинні зараховуватися на номінальний рахунок, який відкривається на ім’я представника. Попереднього погодження з органами опіки домагатися в цьому випадку не доведеться.

Іншими словами, гроші підопічного будуть зараховуватися на номінальний рахунок опікуна або піклувальника. Ці кошти дозволено використовувати на благо опікуваного без узгодження з державою. Але при цьому доведеться підтверджувати документально витрати. Витрачати гроші підопічних на свої потреби не можна.

Операції з опікуваним

Зрозуміло, чи може опікун розпоряджатися майном опікуваного. Обовязки законного представника вимагають від громадянина догляду за власністю підопічного. Також опікуну необхідно дбати про те, щоб власність не зменшувалася.

Законним представникам недієздатних, а також членам їх сімей і подружжю заборонено здійснювати операції з підопічними. Виняток становлять операції, спрямовані на захист інтересів опікуваних осіб. Наприклад, дарування майна підопічного.

Про представництво

Крім усього іншого, опікунам та піклувальникам заборонено виступати в якості законних представників недієздатних і дітей, якщо виникає судовий спір між членами сім’ї піклувальника з підопічним.

Що це означає? Піклувальники та опікуни у разі суперечок між своїми близькими і недієздатними, не можуть захищати в суді останніх. Точно так само, як і бути представниками при угодах, в яких задіяна рідня опікуна.

Особливості розпорядження

У статті 37 ЦК РФ точно прописується, чи може опікун розпоряджатися майном недієздатної опікуваного. У частині 4 цієї статті зазначено, що за представником закріплюється таке право. Але воно реалізовується тільки з інтересів підопічного.

Думка опікуваного — це основа здійснення всіх угод. Якщо немає можливості вислухати те, що хоче недієздатний, то доведеться спиратися на будь-які дані і відомості, отримані від батьків і інших незацікавлених осіб щодо підопічного.

Про відчуження

Але майже скрізь можна знайти винятки з правил. І в досліджуваному питанні вони теж мають місце. Іноді майно підопічного можна піддати відчуження. В іншому зменшення розмірів власності недієздатної або дитини їх законними представниками заборонено. Про це необхідно пам’ятати завжди. Інакше можна зіткнутися з заборонами органів опіки.

Відчуження власності у досліджуваній ситуації можливо:

  • якщо відбулося примусове стягнення з підопічного в рахунок його майна;
  • при оформленні міни і ренти з умовою, що операції проводяться на користь недієздатної;
  • якщо підопічний змінює місце постійного проживання;
  • у виняткових ситуаціях (наприклад, терміново потрібні гроші на лікування підопічного), якщо цього вимагає захист прав, інтересів і свобод недієздатного.

Тобто, в буденному житті у опікуна немає ніяких прав на майно свого підопічного. Він лише виступає в якості своєрідного посередника, захищає недієздатна особа. У власних інтересах використовувати те, що належить дітям та недієздатним, ніяк не вийде.

Про спадщину

А як бути, якщо мова йде про спадщину? Чи може опікун розпоряджатися майном опікуваного після його смерті (другого)? Або ж ніяких прав колишній законний представник на чужу власність не має?

Добре вивчивши чинне законодавство, можна помітити, що в ФЗ «Про опіку та піклування» вказується на те, що опікуни не мають прав на майно підопічних, а підопічні — на власність тих, хто ними опікується. Тобто кожному належить те, що йому належить, і не більше того. Про це йдеться в статті 17 цього закону.

З урахуванням ст. 37 ЦК РФ можна прийти до висновку про те, що в основному ніякої свободи в області розпорядження майном недієздатної у його законного представника немає. Але про спадщину не сказано ні слова.

Стати спадкоємцем в Росії можна за заповітом і за законом. Піклувальники, в принципі, можуть отримати частину майна опікуваного особи. І тільки після цього колишніх законних представників з’являється право розпорядження власністю без участі органів опіки. Коли таке можливо?

Заповіт

Чи може опікун розпоряджатися майном опікуваного? Правила спадкування за заповітом передбачають, що законні представники можуть отримувати майно від підопічних за завещательным документами. Але з деякими обмеженнями.

В якості спадкоємця опікун може виступати, якщо заповіт спочатку було написано повнолітньою особою до того, як його визнали частково або повністю недієздатним. В іншому випадку шансу на спадкування немає. Майно після смерті опікуваного буде розподілятися між законними спадкоємцями (родичами) недієздатного.

За законом

Трохи інакше йдуть справи із спадкуванням за законом. Чи може опікун розпоряджатися майном опікуваного дитини або недієздатного? Тільки з дозволу органів опіки. При цьому право спадкування у досліджуваної категорії громадян за заповітом має місце.

Якщо говорити про спадкування за законом, то в Росії передбачається 7 черг спадкоємців. Якщо опікун не є родичем опікуваного, то його не можна вважати законним спадкоємцем з цих черг. А значить, прав на майно від померлого підопічного у нього не буде.

А ось при смерті законного представника недієздатна особа, яка перебувала на утриманні у піклувальника, може бути спадкоємцем. При цьому важливо враховувати, що бути утриманцем потрібно не менше року. Або проживати з опікуном не менше вказаного строку.

Великі витрати

Проте і тут можна знайти виключення. Чи може опікун розпоряджатися майном опікуваного? Так, якщо він отримає його частину у власність після смерті підопічного.

Коли таке можливо? У разі витрат, які поніс опікун на управління спадковим майном. Подібні витрати можна відшкодувати за законом. Вони покриваються органами опіки з коштів померлого недієздатного.

Підсумки

Тепер зрозуміло, чи має право опікун розпоряджатися майном опікуваного. Повної свободи дій у таких осіб немає, але з дозволу органів опіки можна здійснювати юридичні угоди в інтересах недієздатних.

Спадкоємцями бути опікуни за законом можуть тільки тоді, коли вони паралельно є родичами померлого. І з урахуванням черги спадкування. За заповітом отримати майно від опікуваного шансів майже немає — тільки якщо людина, перебуваючи в здоровому розумі, заповів щось майбутнього законному представнику.

Досить запам’ятати одне правило: немає дозволу від опіки — не вийде провести операцію з майном опікуваного. Експерти запевняють, що відповідний орган схвалює виключно операції, що поліпшують стан власності недієздатних.

Comments are closed.